niedziela, 16 czerwca 2013

Pielgrzym do Kalwaryi

Dziesiejsze słoneczne przedpołudnie, kalwaryjski rynek..gdyby nie wsółczesne reklamy i przejeżdżające obok auta, moglibyśmy pomysleć, że jesteśmy świadkami  osobliwej podróży w czasie..
Dziady Kalwaryjskie proszą o parę groszy na strawę.Przekupki nawołują ze swoich straganów i zachęcają do skosztowania  słynnych kalwaryjskich ogórków z beczki. Zewsząd nadchodzą kompanije pielgrzymów, strudzone długim marszem, śpiewaja pieśni maryjne..wszyscy podążają na Kalwaryję..pojawia się sam wojewoda krakowski, Mikołaj Zebrzydowski, fundator klasztoru...
Tak piękne widowisko, połączone z wystawą starych fotografii, ilustrujących pielgrzymowanie w ubiegłym wieku przygotowali pracownicy kalwaryjskiego magistratu i o. Egidiusz z kalwaryjskiego klasztoru. W role pątników wcielili się aktorzy Teatru Ludowego z Krakowa. Potem mieliśmy okazję obejrzeć wystawę starych, unikatowych zdjęć Kalwarii, pochodzącą z kolekcji pana Zbigniewa Kochana ( Towarzystwo Pzyjaciół Kalwarii ).
Szkoda tylko, że było nas tak mało...może słabo nagłośniona impreza, a może my już tacy jesteśmy, że cudze chwalimy, a swoje ganimy...brakowało lokalnych mediów..szkoda..
Mam nadzieję, że to wspaniałe, wzruszające widowisko zostanie jeszcze powtórzone. Wystawę zdjęć możecie oglądać przez całe wakacje na rynku. Zapraszam, naprawdę warto się zatrzymać.
4 komentarze: